Telefon:
(0507) 231 50 57

Adres:
​Hamidiye Mah., Fidan Sk., No: 8, 34782 Çekmeköy/İstanbul

Çalışma Saatleri:
09:00 - 21:00

Sürgülü Sineklik Temizliği Nasıl Yapılır?

Sürgülü sineklikler pek çok açıdan eviniz için kullanışlı olabilirler. İlk olarak evinize ekstra rahatlık katarlar. Sinekleri ve böcekleri evinizden uzak tutabilirler. Sürgülü sineklik temizliğini ihmal etmediğiniz sürece evinizi gönül rahatlığıyla havalandırmayı başarabilirsiniz.

Kirli olan sineklikler asla tam verimlilikte işlev göstermezler. Temiz havanın evinize ulaşmasını istiyorsanız camlarınızı tamamen açmak zorunda kalırsınız. Camlarınızdan temiz hava girmediği için çeşitli alerjiler dahil olmak üzere farklı problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Sürgülü Sineklik Temizliği Neden Önemlidir?

Evinizdeki tüm pencereleri temiz ve bakımlı tutmanız gerekir. Benzer durum sineklikler için geçerlidir. Sürgülü sinekliklerin temizliğini ihmal ederseniz evinizdeki hava akışını bozmuş olursunuz. Rahat nefes alamazsınız ve evinizi ısıtmakta zorluk çekmeye başlarsınız.

Sinekler ve bazı böcekler sürekli olarak evinize girmek için fırsat kollarlar. Sineklikleriniz temiz olduğunda onları evinizden uzak tutmayı başarabilirsiniz. Bazı üst düzey kaliteli sineklikler güneş ışınlarının yoğunluğunu azaltırlar ve evinizin serin kalmasını sağlayabilirler.

Sürgülü Sineklik Temizliği Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Sürgülü sineklik temizliğini ne sıklıkta yapmanız gerektiğine karar vermekte zorlanabilirsiniz. Öncelikle temizlik sıklığını çevre koşullarına uygun şekilde gerçekleştirmelisiniz. Deniz kıyısına yakın bir yerde yaşıyorsanız daha sık temizlik yapmanız gerekir.

Genel olarak 3 ay arayla sineklik temizliği gerçekleştirmelisiniz. Kıyı bölgelerinde sıklık biraz daha fazladır. Çünkü hava tuzludur ve metallerin aşınması çok daha kolaydır. Sinekliğinizin bakımını zamanında yaparak onu çok daha uzun bir süre kullanabilirsiniz.

Sürgülü Sineklik Nasıl Temizlenir?

Sürgülü sineklik temizliği yaparken farklı hedeflere sahip olabilirsiniz. Pencerelerinizin pırıl pırıl olmasını veya sinekliğinizin ilk günkü gibi gözükmesini isteyebilirsiniz. Ancak sineklik temizliği sanıldığı kadar basit bir iş değildir. Temizlik sırasında bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz.

 • Sürgülü sinekliği en iyi şekilde temizlemek için ilk olarak onu raylarından ayırmanız gerekir. Bu size ekstra kontrol imkanı tanır. Sinekliğin üzerinde detaylı bir şekilde temizlik yapabilir ve aynı zamanda işlevselliği korumak için rayların bakımını tamamlayabilirsiniz.
 • Sinekliği temizlemek için ilk olarak üzerindeki tozlardan kurtulmanız gerekir. Bunun için sürgülü sinekliği duru suyla yıkayabilirsiniz. Boş bir Camsil şişesinin içine su doldurup panele doğru püskürtme yapabilirsiniz. Böylece tozlar ortadan kalkarlar.
 • Tozlar dışında sinekliğin üzerinde kalan inatçı kalıntıları sökebilmek için ılık sabunlu su kullanmanız gerekir. Yumuşak bez parçasını suyun içine batırdıktan sonra panelin üstünü temizleyebilirsiniz. Ancak çok fazla bastırmamaya özen göstermelisiniz.
 • Sürgülü sinekliğinizin çerçevesi alüminyum ise aşındırıcı kimyasallar kullanmamalısınız. Sıvı cam temizleyici malzemelerden yararlanabilirsiniz. Sinekliği ovalarken yumuşak bezi dairesel bir şekilde hareket ettirmelisiniz. Böylece tüm kirlerden kurtulabilirsiniz.

Sürgülü sineklik temizliği yaparken bu işlemi periyodik olarak gerçekleştireceğinizi unutmamalısınız. Bakımsız sineklikler evin hava akışını olumsuz etkilerler. Sineklik temizliğinin yanlış yapılması onun tüm işlevselliğini bozabilir. Gerekirse profesyonel destek almalısınız.

Sineklik Temizliğinde Neler Kullanılabilir?

Sürgülü sineklik temizliğini etkili bir şekilde yapmak istiyorsanız doğru ekipmanları kullanmalısınız. Çoğu durumda bir bez parçası, sabun ve kova yeterlidir. Ancak sineklikleriniz ciddi anlamda büyük bir bakıma ihtiyaç duyuyorlarsa profesyonel temizlik yaptırmalısınız.

 • Malzemeleri hazırlayın: Sürgülü sinekliğinizi temizlerken kullanacağınız tüm temizlik malzemelerini hazırlayın. Bir kova suya bulaşık deterjanı (çok güçlü olmayan) veya beyaz sabun ekleyin. Sünger kullanarak suyu iyice karıştırın ve sonra paneli temizliğe başlayın.
 • Temizliğe başlayın: Sineklik panelinin yüzeyini hafifçe silmeye başlayın. Silme işlemini olabildiğince nazik bir şekilde gerçekleştirin. Lekelerle başa çıkmak çok zorsa sabun ve deterjan yeterli gelmiyor demektir. Bunun yerine alternatif çözümleri düşünmelisiniz.
 • Güvenliği sağlayın: Sineklik temizliği yaparken güvenliği asla elden bırakmayın. Temizlik sırasında eldivenlerinizi giyin. Temizlik maddelerine karşı alerjiniz varsa maske takın. Süngerle panel yüzeyini temizlerken her noktaya dokunduğunuzdan emin olun.
 • Paneli kurulayın: Sineklik temizliğini bitirdikten sonra paneli kurulamayı ihmal etmeyin. Eğer yaş bırakırsanız pas ve küf oluşumuna neden olabilirsiniz. Benzer durum panel etrafındaki çerçeve için geçerlidir. Sürgülü sinekliği yerine takmadan önce onu kurulayın.

Sineklik temizliği için kullanabileceğiniz pek çok farklı temizlik malzemesi vardır. Bulaşık deterjanı, kabartma tozu ve buna benzer çeşitli malzemelere başvurabilirsiniz. Ancak temizlik öncesi sürgülü sinekliğiniz için en güvenilir temizlik maddesini seçtiğinizden emin olmalısınız.

Sineklik Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sineklik temizliğinde ezbere hareket edemezsiniz. Sineklik üreticisinin size verdiği tüm talimatlara uyum sağlamalısınız. Pencerelerinizde yer alan sineklikleri temizlemenin amacı daha iyi işlev göstermelerini sağlamaktır. Bu sebeple onları bozmaktan kaçınmalısınız.

 • Sinekliklerin çerçevesine zarar verebilecek tarzda kimyasallar kullanmamalısınız. Kimyasal maddeler çizilmeler ve aşınmalar oluşturabilirler. Bu sebeple temizlik malzemesi olarak daha yumuşak türde ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Çerçeve ve panel kısmını temizlerken bastırmaktan kaçınmalısınız. Sert fırçalar ve yumuşak olmayan bezler sinekliklerinize zarar verirler. Bu sebeple temizlik yaparken sünger kullanmak çok daha iyi bir fikir olabilir.
 • Sürgülü sinekliğin çerçeve kısmını temizlemek için metal cilası kullanabilirsiniz. Ancak bunu sadece alüminyum çerçeveler için yapmalısınız. Farklı bir çerçeve yapısı kullanıyorsanız metal cilası işe yaramayacaktır.
 • Sürgülü sineklik temizliği sadece panelle sınırlı bir işlem değildir. Ray temizliği çoğu zaman unutulan bir detaydır. Rayları temizleyerek sinekliğin kolayca açılıp kapanmasını sağlamalısınız. Özellikle çift sürgülü modellerde ray temizliği çok değerlidir.

Eviniz için daima doğru sineklik türünü seçmeye özen göstermelisiniz. Sürgülü sineklik sizin için en doğru seçimse onu tercih edebilirsiniz. Ancak sürgülü sineklik temizliğini ihmal etmemelisiniz. Çünkü sineklikler takılı olduklarında dahi eviniz daima en iyi şekilde hava alabilmelidir.

Sürgülü Sineklik Temizliği

Sinekliklerinizi profesyonel bir şekilde temizletmek ister misiniz?
Temizlik hizmetimiz için bizimle iletişime geçin.

BİZE ULAŞIN

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
Hoş geldiniz!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?