Telefon:
(0507) 231 50 57

Adres:
​Hamidiye Mah., Fidan Sk., No: 8, 34782 Çekmeköy/İstanbul

Çalışma Saatleri:
09:00 - 21:00

Akordiyon Sineklik Temizliği Nasıl Yapılır?

Akordiyon sineklik temizliğini önemsemezseniz sinekliğinizin verimliliğini düşürmüş olursunuz. Her zaman temiz hava sirkülasyonu sağlamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü sineklikler zaman içerisinde kirlenirler. Sineklik ağına yapışan her şey sizin için bir probleme dönüşebilir.

Akordiyon sinekliğinizin nasıl temizleneceğini bilmek çok zor değildir. Şehrin neresinde yaşıyorsanız yaşayın sineklikleriniz kirlenecektir. Çekmeköy’de çok lüks bir evde yaşıyor olsanız dahi durum değişmez. Kirlenen tüm sineklikleri zamanında temizlemiş olmalısınız.

Akordiyon Sineklik Temizliği Neden Önemlidir?

Akordiyon sinekliklerin montajı yapıldıktan sonra onları öylece bırakamazsınız. Sinekliklerin tel örgüsü olan kısımlarında tozlar ve birikintiler toplanır. Sineklikleri temiz tutmak için doğru şekilde temizlik yapmanız gerekir. Ayrıca uygun bir zaman aralığı belirlemiş olmalısınız.

Sineklikleri temel düzeydeki deterjanlar ile temizleyebilirsiniz. Ancak en sorunsuz çözüm sabunlu su kullanmak olacaktır. Temizliği önemsemezseniz evin içerisini yeteri kadar havalandırmakta büyük bir problemle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Akordiyon Sineklik Temizliği Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Hava koşullarının bölgeden bölgeye değişiklik gösterebileceğini unutmamalısınız. Hangi bölgede yaşıyorsanız ona uygun sineklik temizliği planı yapmalısınız. Kırsal alanlar şehir merkezine göre biraz daha fazla toz ve kir ürettiklerinden daha sık temizlik gereklidir.

Akordiyon sineklik temizliği 3-6 aylık periyotlarla yapılmalıdır. Sanayinin yakınlarında olmanız durumunda hava biraz daha kirli olur. Doğal olarak çok daha sık bir şekilde temizlik yapmalısınız. Sanayi civarında 2 aylık aralıklarla sineklik temizliği yapmak iyi bir fikirdir.

Akordiyon Sineklik Nasıl Temizlenir?

Akordiyon sineklik temizliğini yapmak çok zorlayıcı gibi gözükebilir ama doğru yöntemlerle oldukça basittir. Yaşayacağınız en büyük zorluk muhtemelen su kullanım oranına doğru karar vermektir. Etrafa saçılacak veya pervazlarda kalacak sulara dikkat etmelisiniz.

 • Temizlik işlemine sinekliğin dış tarafından başlamanız gerekir. Yumuşak başlıklı eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Gevşek olan tüm kirleri bu şekilde temizleyebilirsiniz. Tüm sinekliğin üzerinde nazik bir şekilde gezerek kiri ve tozu arındırmalısınız.
 • Sinekliği ıslatmak için genelde hortum tercih edilir ama bir sprey şişesi çok daha iyi bir seçim olacaktır. Sprey şişesiyle suyu sinekliğe sıktıktan sonra nemli bir yumuşak bez parçasıyla üzerinden geçmelisiniz. Bez yoksa sünger kullanmaya çalışabilirsiniz.
 • Sinekliği temizlerken çok fazla baskı uygulamamanız gerekir. Eğer akordiyon sineklik temizliği işlemini yerinde yapacaksanız onu çok fazla oynatmamaya dikkat etmelisiniz. Daha sonradan ise sinekliğin kuruması için biraz beklemelisiniz.
 • Akordiyon sineklik temizliği yapmak için sinekliği çıkartmak isteyebilirsiniz. Genelde buna gerek duymazsınız. Kirler çok inatçıysa ve bir türlü onları temizleyemiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Tekrar hatırlatmak gerekirse sinekliğe baskı uygulamamalısınız.

Akordiyon sineklik temizliği yaparken doğru malzemeleri kullanmanız çok önemlidir. Eğer doğru malzemeleri kullanmazsanız sinekliğinize zarar verebilirsiniz. Sinekliğiniz zarar görürse kapsamlı bir sineklik tamirine ihtiyacınız olabilir. Bazen ise onu komple değiştirmeniz gerekir.

Sineklik Temizliğinde Neler Kullanılabilir?

Sineklik temizliğinde kullanmanız gereken ürünlere dikkat etmelisiniz. Eğer dikkatli olmazsanız sinekliğinize zarar verebilirsiniz. Sinekliğiniz zarar gördüğünde eski performansını veremez. Hava akışı bozulur ve zamanla açılacak deliklerden sinekler içeri girebilirler.

 • Yumuşak başlıklı fırça: Sineklikte yer alan kirleri temizlemek için önce gevşek olanlardan başlamalısınız. Gevşek kirleri temizlemenin en iyi yolu ise yumuşak başlıklı fırça ile pisliği temizlemektir. Temizlik sırasında fazla bastırmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Yumuşak bez: Yumuşak bez aşındırıcı değildir. Sineklik yüzeyini ve çerçeve kısımlarını temizlerken çok rahat edebilirsiniz. Sineklikte kalabilecek belirli düzeydeki tozları silmek için en ideal seçenektir. Ayrıca kolay bulunabilir bir malzemedir.
 • Beyaz sabun: Sinekliği temizlemek için Pril ve Cif gibi malzemeler kullanmamalısınız. Az miktarda sabunu ılık suyla karıştırmalısınız. Yumuşak bezi suya batırmalı ve güzelce sıkmalısınız. Sonrasında nemli bez yardımıyla sinekliği hafifçe silmelisiniz.
 • Sirke: Çok fazla sirke kullanmadığınız sürece sinekliğin aşınmasına neden olmazsınız. Az miktarda sirkeyi sinekliğe püskürttükten sonra nemli bezle onu silmelisiniz. Sonrasında temiz ve ılık bir suyla durulama yapmalısınız.

Sineklik temizliği yaparken aşındırıcı ve kir sökmede aşırı güçlü olan kimyasal ürünler kullanmamalısınız. Bunların tamamı sinekliklerinize zarar verirler. Zarar gören sinekliğinizi tamir ettirmek zorunda kalabilirsiniz. En önemlisi ise onu değiştirmeniz gerekebilir.

Sineklik Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Akordiyon sineklik temizliği, temel sineklik temizliği koşullarına sahiptir. Sinekleri ve diğer benzer canlıları evinizden uzak tutmak istiyorsanız düzenli temizlik yapmalısınız. Sineklikler düşündüğünüzden çok daha hızlı bir şekilde kirlenirler ve performans kaybederler.

 • Akordiyon sineklik genelde cam elyaftan yapılır. Çerçevesi ise alüminyum veya plastik olur. Malzemenin türüne uygun bir temizlik maddesi kullanmanız gerekir. En sık tercih edilen ve güvenli olanlar su ile sabun karışımıdır.
 • Sinekliğin durumunu kontrol etmelisiniz. Sineklik aşırı kirliyse ve birikintiler hemen hemen her noktayı tıkamışsa onu ılık suyla iyice yıkamanız şarttır. Aşındırmaya neden olacak bir bez kullanmaktan kaçınmak yapacağınız en iyi şey olacaktır.
 • Bir kova su, bir yumuşak bez, bir kalıp beyaz sabun ve isteğe bağlı olarak yumuşak başlıklı bir fırça temizlik için yeterlidir. Tüm bunlar sayesinde temizlik işlemini hiç beklemediğiniz kadar kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Temizlik sıklığına her zaman dikkat etmelisiniz. Çok sık değil gerektiği kadar temizlik yapmalısınız. Yaşadığınız bölgenin oluşturduğu kiri ve tozu hesaba katmalısınız. Çok toz oluyorsa daha sık temizlik yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Sineklik temizliğini önemsemezseniz ilerleyen zamanlarda daha fazla problem yaşamanız olasıdır. Önceliğiniz doğru sıklığı belirlemek olmalıdır. Sonrasında en uygun malzemeleri kullanarak akordiyon sineklik temizliğini gerçekleştirebilirsiniz.

Akordiyon Sineklik Temizliği

Profesyonel akordiyon sineklik temizliği hizmeti mi arıyorsunuz?
Hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
Hoş geldiniz!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?