Telefon:
(0507) 231 50 57

Adres:
​Hamidiye Mah., Fidan Sk., No: 8, 34782 Çekmeköy/İstanbul

Çalışma Saatleri:
09:00 - 21:00

Akordiyon Sineklik Nedir?

Akordiyon sineklik diğer tüm sineklik türleriyle aynı görevi üstlenir. Temiz havanın içeri gelmesini sağlarken sinekleri ve böcekleri evinizden uzak tutar. Akordiyon olarak adlandırılmasının sebebi genişletilebilir ve daraltılabilir olmasıyla ilgilidir.

Akordiyon sineklik her türlü kapıya ve pencereye uyum sağlayabilir. Bununla birlikte asıl kullanım alanı kapılardır. Çerçeve kısmı alüminyum kullanılarak üretilir. Ayrıca iç kısmında yer alan sineklik teli ise doğal hava koşullarına uyum sağlayacak kalitede olur.

Akordiyon Sineklik Nedir?

Evinizi sineklerden ve böceklerden korumak istiyorsanız akordiyon sineklik oldukça işlevsel bir çözümdür. Fazla yer kaplama eğilimi yoktur ve en önemlisi tasarım açısından esnektir. Dekorasyon önceliğiniz olduğunda dahi istediğiniz tarzda bir sineklik sahibi olabilirsiniz.

Bu tarz sineklikleri diğerlerinden farklı kılan durum fazla yer kaplamamasıdır. Muhafazalı bir üretim söz konusu olduğunda sineklik içeri doğru çekilebilir ve hiç yokmuş gibi bir görüntü ortaya koyabilir. Ayrıca bakımı çok zor olmadığından size zorluk çıkartmaz.

Bu tür sineklik genelde kapılar için tercih edilir. Akordiyon şeklinde genişlemesi gerektiğinden belirli bir alana ihtiyaç duyar. Pencerelerde tercih edilen modelleri olsa bile asıl kullanım alanları kapılardır. Geniş alanlarda hava akışını en iyi şekilde sağlar.

Akordiyon Sineklik Özellikleri

Akordiyon sineklik sistemleri diğer sineklik türlerine göre bazı avantajlara sahiptir. Bunlardan en önemlisi kullanım kolaylığı ve dayanıklılıktır. Katlanır sistem fonksiyonel bir şekilde işlev gösterdiği sürece akordiyon sinekliğinizi çok uzun bir süre kullanabilirsiniz.

 • Düşük bakım maliyeti: Akordiyon sineklik temizliğinde bakım maliyeti çok düşüktür. Sadece bir bez parçası ve sabunla temizlik yapılabilir. Güçlü temizlik solüsyonlarına başvurmadan en inatçı kirlerden dahi kolay bir şekilde kurtulabilmek mümkündür.
 • Ekstra dayanıklılık: Akordiyon kapı sinekliği gibi çeşitli sineklik türleri çok dayanıklı olurlar. Çerçeveler için alüminyum ve sineklik teli olarak cam elyafı gibi güçlü malzemeler kullanılır. Böylece uzun süreli kullanıma hazır hale getirilirler.
 • Kullanım kolaylığı: Akordiyon sineklik, katlanır sineklik türlerinden biri olduğundan kullanımı çok kolaydır. Açılıp kapanabilir ve kapılara kolaylıkla uyum sağlayabilir. Pencereleriniz çok geniş değilse alternatifler daha uygun olur.
 • Estetik yaklaşım: Akordiyon sineklikler diğer sineklik türlerine göre biraz daha estetiktirler. Kapı gibi büyük boyutlu alanlara kolayca uyum sağlamayı başarırlar. Dekoratif çözümleri beğeniyorsanız farklı tasarımlara yönelerek seçim yapabilirsiniz.

Akordiyon sineklik tercihinde bulunurken önceliklerinize net bir şekilde karar vermeniz gerekir. Estetik bir sineklik, dayanıklılık ve kullanım kolaylığı bir arada olsun istiyorsanız sizin için doğru seçim olabilir. Ancak tüm bunlar için maliyeti göz önünde bulundurmalısınız.

Akordiyon Sineklik Avantajları

Her sineklik türünün diğerlerine göre belli başlı avantajları vardır. Akordiyon sineklik türü için bu durum alan tasarrufu sağlama ve ekstra dayanıklı olmakla ilgilidir. Özellikle kapınız için sineklik arıyorsanız ve kapınız geniş bir yapıya sahipse en iyi sineklik çözümü olabilir.

Montaj sırasında herhangi bir problem çıkartmaz ve alan tasarrufu için son derece idealdir. Katlanabilir yapısı sayesinde kapandığında fark edilmez. Bu açıdan estetik ve çok yönlü olmayı başarır. Kaliteli malzemeyle üretildiğinde ise ekstra avantajlar sunabilir.

Enerji verimliliği ve hava sirkülasyonu açısından herhangi bir problem yaşatmaz. Temiz tutmayı başardığınız sürece görevini en iyi şekilde yerine getirir. Sinekleri ve diğer benzer canlıları evinizden uzak tutarken içerinin hava kalitesini korumayı başarır.

Akordiyon Sineklik Teli Değiştirme

Akordiyon sineklik telini değiştirmek isteyebilirsiniz. Sineklik teli zarar görmüşse veya bakım yapılmadığından çok eskimişse sineklik değişimi şarttır. Eğer yapabileceğinizden emin değilseniz sineklik tamiri gibi bir hizmet alarak bu işi profesyonellere bırakabilirsiniz.

 • İlk olarak eski sineklik telini çıkartmalısınız. Eğer kapı için akordiyon sineklik kullanıyorsanız önce sinekliği yerinden sökmeniz daha doğru olabilir. Böylece hem temizlik hem değişim işlemi çok kolaylaşır.
 • Eski sineklik telinin yerine takmak istediğiniz yeni sineklik telinin doğru ölçülerde olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer boyutunu yanlış ölçmüş durumdaysanız tel kesici kullanarak düzenleme yapabilme şansınız vardır.
 • Yeni sineklik telini takarken çerçevelere çok fazla bastırmamanız gerekir. Ne kadar fazla baskı uygularsanız sinekliğe o kadar fazla zarar verirsiniz. Takma işlemini bitirdikten sonra yan kısımlarda telin çerçeveye iyice tutunmasını sağlamalısınız.
 • Sinekliği taktıktan sonra onu öylece bırakmamalısınız. Gerekli testleri yapmayı ihmal etmemelisiniz. Akordiyon sistemin işe yarayıp yaramadığını incelemek en iyi fikirlerden birisi testtir. Birkaç kez açma ve kapama yaparak teli kontrol etmelisiniz.
 • Sinekliği takarken oluşacak aşırı gerginlik ve gevşeklik büyük problemler yaşatabilir. Eğer ne yaptığınızdan emin değilseniz bu işlemi bir profesyonele bırakmalısınız. Sineklik zarar görürse komple değiştirmek zorunda kalırsınız.

Sineklik teli değişimi zahmetli bir iş değildir. Sadece değişim işlemini doğru şekilde ilerletmelisiniz. Zaman alıcı olsa bile sonunda yaptığınızdan memnun kalabilirsiniz. Dikkatli olup işlemi tamamen yerine getirebileceğinize inanmıyorsanız profesyonel destek almalısınız.

Akordiyon Sineklik Modelleri Nelerdir?

Akordiyon sineklik modelleri konusunda farklı çeşitlerle karşılaşma olasılığınız vardır. Bazı modeller tek katmanlı olurlar. Bazılarında ise iki katman yer alır. Alüminyum ve plastik olarak iki farklı malzemeden üretilmiş akordiyon sineklik türleriyle karşılaşmanız mümkündür.

Akordiyon sineklik, katlanır kapı sinekliği denildiğinde akıllara gelen ilk modeldir. Kompakt muhafazalı türleri estetik görünümü ön planda tutarlar. Ayrıca kompakt yapıdaki modeller genelde çok sık açılıp kapanan pencerelerde tercih edilirler.

Akordiyon sineklik modellerinin bir kısmı çift katmanlı üretilirler. Çift katmanlı olanlarda iki kat pile kullanılır. Her biri birbirinden bağımsız hareket ederler. Özellikle böceklere karşı ekstra koruma istiyorsanız çift katmanlı sineklik modelini tercih etmelisiniz.

Akordiyon Sineklik Temizliği Nasıl Yapılır?

Akordiyon sineklik temizliği doğru adımları atabildiğiniz sürece kolayca yapılabilir. Odaklanmanız gereken nokta kullanılacak malzemelerdir. Yanlış malzemeler kullanırsanız sinekliğinize zarar verirsiniz. Bu sebeple temizlikte ekstra dikkatli olmalısınız.

 • İlk olarak akordiyon sineklik kapı kısmından çıkarılmalıdır. Pencerede çıkarmadan bile temizlik mümkündür. Ancak kapıda böyle bir fırsatınız olmayacaktır. Genelde sinekliği monte etmek için klips tercih edilir. Onları açtığınızda sineklik yerinden çıkacaktır.
 • Sinekliği çıkardıktan sonra üzerindeki tozu ve kiri nazikçe temizlemelisiniz. Elektrikli süpürge kullanabilirsiniz ama gücü iyi ayarlamalısınız. Ayrıca yumuşak başlığı yoksa elektrik süpürgesi sinekliğinize zarar verebilecektir.
 • Tozu ve kiri ortadan kaldırdıktan sonra sabunlu su hazırlamalısınız. Bir parça yumuşak bezi sabuna bulayıp sinekliği temizlemelisiniz. Temizlerken aşırı bastırmaktan kaçınmalısınız. Eğer bastırırsanız sineklik hasar görecek ve işlevselliğini kaybedecektir.
 • Sabunlu suyla işlem tamamladıktan sonra onu kurulamalısınız. Asla sinekliği kurumadan yerine takmaya çalışmamalısınız. Sinekliğin tamamen kuruması için onu açık havada bekletebilirsiniz. Saç kurutma makinesi gibi araçlar kullanmamalısınız.
 • Sinekliği temizledikten sonra yerine takmadan önce kapı ve pencerenin çerçevelerini temizlemeyi düşünebilirsiniz. Sineklik ne kadar fazla hareket ederse ve ne kadar seyrek temizlenirse çerçeve kısımlarında kirlenme bir o kadar yoğun olabilir.

Akordiyon sineklik dahil olmak üzere herhangi bir sinekliği temizlerken asla aşındırıcı kimyasal solüsyonlar kullanmamalısınız. Beyaz sabun kirleri ortadan kaldırmada son derece yeterlidir. Düzenli olarak temizlik yaparsanız sineklik temizliği daha kolay olacaktır.

Akordiyon Sineklik Fiyatları Ne Kadar?

Akordiyon sineklik fiyatları birbirinden farklı faktörlerden etkilenebilir. Sinekliğin boyutu en önemli faktördür. Ne kadar büyük bir sineklik yapılacaksa fiyat o kadar artış gösterir. Bunun sebebi ise ihtiyaç duyulan malzemenin çok daha fazla olmasıdır.

Sinekliğin çerçeve kısımları için alüminyum veya plastik kullanılabilir. Alüminyum çerçeve, akordiyon kapı sinekliği fiyatları üzerinde çok etkilidir. Plastiğe göre daha pahalıdır ama daha dayanıklıdır. Akordiyon sineklik yapımı için gerekli malzemelere iyi karar vermek gerekir.

Tercih edeceğiniz sineklik akordiyon tipi olacaksa satın alım sırasında montaj anlaşması yapmaya çalışmalısınız. Bazı satıcılar sineklik montajı için ek ücret talep edebilirler. Bazıları ise satın alım sonrası montajı ücretsiz yaparlar. Pazarlık yapmaktan çekinmemeniz gerekir.

Modern Akordiyon Sineklikler

Modern ve işlevsel bir sineklik sahibi olmak ister misiniz?
Tüm modellerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
Hoş geldiniz!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?