Telefon:
(0507) 231 50 57

Adres:
​Hamidiye Mah., Fidan Sk., No: 8, 34782 Çekmeköy/İstanbul

Çalışma Saatleri:
09:00 - 21:00

Mıknatıslı Sineklik Temizliği Nasıl Yapılır?

Mıknatıslı sineklik temizliği diğer sineklik türlerindeki temizlik işlemlerine oldukça benzer. Zararlı kimyasallar içeren ürünler kullanmadığınız sürece çok az sorun yaşarsınız. Eğer temizliği nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız profesyonel destek alabilirsiniz.

Mıknatıslı sineklik kolayca yerinden sökülebilir ve tekrar takılabilir. Manyetik bant geride hiçbir iz kalmamasını sağlar. Sinekliği çıkartıp temizledikten sonra yerine takmak basittir. Sadece pas ve küf gibi durumları engellemek için iyice kuruduğundan emin olmalısınız.

Mıknatıslı Sineklik Temizliği Neden Önemlidir?

Mıknatıslı sineklik temizliği evdeki hava akışının desteklenmesi için gereklidir. Sinekliğin tel veya ağ kısmı havanın içeri girmesini sağlayan noktadır. Zaman içerisinde burada kirler ve tozlar birikebilirler. Sineklik temizliği yapılmazsa eve giren havanın kalitesinde azalma olur.

Eğer mıknatıslı sineklik temizliğini göz ardı ederseniz sineklikleriniz daha kısa sürede yıpranırlar. Periyodik olarak yapacağınız bakımlarla sinekliğinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Ayrıca görünümlerinin ilk günkü gibi parlak ve güzel kalmasını sağlayabilirsiniz.

Buna rağmen, mıknatıslı sineklik temizliğini doğru malzemelerle yapmanız gerekir. Aşındırıcı tarzda olan tüm temizlik ürünleri sineklik teline, mıknatısa veya çerçeveye zarar verebilirler. Dikkatli olmazsanız sinekliğinizi temizlemek isterken değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Mıknatıslı Sineklik Hangi Sıklıkla Temizlenmeli?

Mıknatıslı sineklik temizliğini yapma sıklığınız yaşadığınız bölgeye göre değişkenlik gösterir. Standart bir yerleşim bölgesinde olmanız durumunda mevsim geçişlerinde temizlik yapmanız yeterlidir. Böylece temizlik sırasında minimum düzeyde kirle uğraşmış olursunuz.

Yaşadığınız ortam çok daha fazla kire sahipse temizlik sıklığını fazlalaştırmalısınız. Her 2 ayda bir temizlik yapmak çok iyi bir fikirdir. Yaşadığınız yerin yakınında fabrika varsa ayda bir temizlik yapabilirsiniz. Deniz kıyısında yaşıyorsanız haftalık temizlik gerekli olabilir.

Mıknatıslı Sineklik Nasıl Temizlenir?

Mıknatıslı sineklik temizliği basit gözüken ama bazı detaylara bağlı kalınarak yapılması gereken bir işlemdir. Öncelikle mıknatıslı sinekliğinizi manyetik bandın bulunduğu pencereden veya kapıdan ayırmanız gerekir. Sonrasında temizlik işlemlerine başlayabilirsiniz.

  • Gevşemiş durumda olan tozları ve kirleri temizlemek için sinekliği hafifçe sallayın. Biriken tozun eve dolmasını istemezsiniz. Bu sebeple sinekliği sallama işlemini dışarıda yapmalısınız. Geriye kalan tozları ise yumuşak bir fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz.
  • Bir kovanın içine ılık su doldurun ve içerisine beyaz sabun ekleyin. Beyaz sabun yerine aşındırıcı olmayan bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Sonrasında süngerinizi suyun içine batırın ve süngerle sinekliğin tel kısmını dairesel hareketlerle yavaşça temizleyin.
  • Tel kısmında kalan sabun veya deterjan birikintilerini temizlemek için nemli bir bez kullanabilirsiniz. Kalıntı kalmadığından emin olduktan sonra kuru bir bez yardımıyla sinekliğinizi silin ve evin güneş görebilen bir tarafında kurumaya bırakın.
  • Sineklik temizliğini bitirdikten sonra sinekliğin son durumunu kontrol etmelisiniz. Yırtık gibi çeşitli hasarlar varsa sinekliği takmadan önce onu onarmanız gerekir. Ancak, temizlik talimatlarına dikkat ettiyseniz bu tür bir problemle karşılaşmazsınız.

Mıknatıslı sineklik temizliği tek seferlik bir işlem değildir. Düzenli olarak bakım gerçekleştirmeniz önemlidir. Bakımı ihmal etmeniz durumunda evinize giren havanın kalitesini azaltmış olursunuz. Ayrıca zamanla sinekliğinizde bozulmalar meydana gelebilir.

Sineklik Temizliğinde Neler Kullanılmalı?

Mıknatıslı sineklik temizliğinde kullanılabilecek en doğru temizlik maddeleri ılık su ve yumuşak türde bir bulaşık deterjanıdır. Bulaşık deterjanı yerine aynı zamanda beyaz sabun kullanabilirsiniz. Bir kovanın içinde malzemeleri karıştırmanız fazlasıyla yeterli olacaktır.

Sineklik telini temizlerken çok yumuşak bir sünger veya bez kullanabilirsiniz. Genelde bezi durulama ve kurulama işlemi bittikten sonra kullanmanız gerekir. Ayrıca sinekliğin köşe kısımlarını düzgün bir şekilde temizleyebilmek için diş fırçası kullanabilirsiniz.

Mıknatıslı sinekliğinizin üreticisi bazı durumlarda beyaz sabun veya bulaşık deterjanı kullanmanızı önermeyebilir. Çok nadir görülen bir durum olsa bile alternatif çözüm olarak beyaz sirke kullanabilirsiniz. Sirkeyi bir şişeye doldurup sinekliğe doğru püskürtebilirsiniz.

Sinekliğinizi temizlerken temizlik ürünleri kullanırsanız ona zarar verebilirsiniz. Eğer çok uğraşmanıza rağmen kirler ve izler çıkmıyorsa profesyonel destek almalısınız. Çünkü kir sökücü kimyasal ürünlere başvurmak sinekliğinizi tamamen kullanılamaz hale getirebilir.

Sineklik Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Mıknatıslı sineklik temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken pek çok farklı faktör vardır. Yapılması ve yapılmaması gerekenlere bağlı kaldığınızda temizlik işlemini sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz. Ancak en önemli kural sert kimyasal ürünlerden olabildiğince kaçınmaktır.

  • Sinekliğinizi temizlerken temiz su kullanmalısınız. Daha önce bir yeri sildiğiniz veya temizlediğiniz suyla temizlik yapmamalısınız. Böyle bir su kullanırsanız sineklik telinin üzerinde bir takım lekelerle karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek olacaktır.
  • Sinekliği yıkamak iyi bir fikir olabilir ama doğru tekniği kullanmanız gerekir. Hortumdan gelen suyu olduğu gibi sinekliğe tutmamalısınız. Bir su serpiştirme başlığı kullanarak suyun daha hafif bir şekilde sineklik teline çarpmasını sağlamanız gerekir.
  • Sert fırça kullanımından olabildiğince kaçınmalısınız. Sinekliğinizin çerçeve ve tel kısmında fark edemeyeceğiniz tarzda kaplamalar yer alır. Temizlik sırasında sert bir fırça kullanırsanız kaplamaların aşınmasına ve sinekliğin eskimesine neden olursunuz.
  • İnatçı kirleri çıkartabilmek için sinekliğe fazla bastırmamalısınız. Sinekliğe bastırmanız durumunda onun kırılmasına veya parçalanmasına neden olabilirsiniz. Aşırı kuvvet uygulamak kiri çözmek veya yok etmek için ideal bir çözüm değildir.

Mıknatıslı sineklik temizliğinde her zaman kurallara uymalısınız. Sizden sirke, limon veya benzeri ürün kullanmamanız istenirse buna sadık kalmalısınız. Aksi taktirde sinekliğinize zarar verebilir, onu tamir ettirmek veya tamamen değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
Hoş geldiniz!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?